Oloncho

Która pisownia jest poprawna?: Ołonho (https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Olonho;3950991.html) czy Ołoncho?

Tytuł tego eposu jakuckiego poznaliśmy zapewne najpierw za pośrednictwem języka rosyjskiego. Zgodnie z zasadami transkrypcji z języka rosyjskiego na polski polska nazwa powinna zawierać dwuznak ch. Pisownia przez ch jest zdecydowanie częstsza, więc również dlatego należy jej dać pierwszeństwo. Oboczna pisownia z h może się upowszechniać pod wpływem angielskiej formy Olonkho, nie musimy się jednak na niej wzorować.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski