Ona jest zuch dziewczyna! czy Ona jest zuch dziewczyną!?

Proszę o informację czy poprawne jest stwierdzenie: ona jest zuch dziewczyna!

Czy może jednak poprawna jest tylko wersja: ona jest zuch dziewczyną!

Pozdrawiam
Izabela Kowalska
Sprawa nie jest jednoznaczna. Najbardziej staranne jest oczywiście połączenie konstrukcji ona jest z rzeczownikiem w narzędniku (tak jak w zdaniu Ona jest nauczycielką), a zatem: Ona jest zuch dziewczyną. Jednak często w celach ekspresywnych stosujemy tu składnię mianownikową: Pan jest świnia!, Ona jest superbabka. Dlatego też zdanie Ona jest zuch dziewczyna byłoby poprawne (choć na pewno mniej staranne, bardziej potoczne).
Dodam, że zuch jest tu określeniem rzeczownika dziewczyna, umieszczonym dla spotęgowania ekspresji przed wyraz nadrzędny. Dodatkową ekspresję uzyskamy, stosując składnię mianownikową (Ona jest zuch dziewczyna!).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski