Orzecznik w narzędniku
Dzień dobry,
w piosence Dżemu („Do kołyski”) pada zdanie: „Chwila, która trwa, może być najlepszą z twoich chwil”. Właściwszą konstrukcją wydaje się użycie przymiotnika w mianowniku: „Chwila, która trwa, może być najlepsza z twoich chwil”, ale jak zakwalifikować tę konstrukcję, która została użyta w piosence? Czy jest ona poprawna? (I mniejsza o to, że została ona użyta w tekście artystycznym. Po prostu chciałbym zapytać, czy to zdanie jest zgodne ze współczesną normą językową).
Pozdrawiam serdecznie
Miłośnik Poradnik Językowej
Przywołany w pytaniu wers z piosenki zespołu Dżem jest poprawny. W polszczyźnie orzecznik rzeczownikowy i jego określenia przybierają formę narzędnika, por.
- Chwila, która trwa, może być najlepszą [chwilą] z twoich chwil.
Co więcej, po bezokoliczniku być i imiesłowie przysłówkowym będąc regularnie przymiotniki przyjmują formę narzędnika, por. np.
- Lepiej być najlepszą niż nie.
- Będąc najlepszą, zyskasz szansę zdobycia ciekawej pracy.
Z orzecznikiem przymiotnikowym mamy do czynienia wówczas, kiedy przymiotnik nie jest określeniem rzeczownika. W takiej sytuacji orzecznik przyjmuje rzeczywiście formę mianownika, lecz tylko po łączniku stanowiącym osobową formę czasowników: być, stać się, zostać itp., por. np.
- Ta chwila jest najlepsza.
- Ona stała się najlepsza.