Osoba grająca na rożku angielskim

Szanowni Państwo,

jak należy nazwać instrumentalistę grającego na rożku angielskim? Dla oboju byłby to oboista, dla skrzypiec – skrzypek, tymczasem jak dla rożka angielskiego?

Z poważaniem,

Jan Poręba

Szanowny Panie,
nie udało mi się ustalić interesującej Pana nazwy. Może Czytelnicy pomogą?

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska

Porada opublikowana: 2.10.2020

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Rożek angielski to altowa odmiana oboju, więc grającego na nim muzyka możemy nazwać oboistą. W języku polskim spotykamy też określenie rożkista, jednak nie jest ono powszechnie używane. W starszych słownikach (np. w Dykcjonarzu Michała Amszejewicza z 1859 roku, s. 197) można natomiast znaleźć mający szersze znaczenie termin hornista wraz z definicją ‘trębacz, grający na dętych instrumentach’.

    Dopisek opublikowany: 14.12.2020

    Patrycjusz Pilawski

    Serdecznie dziękujemy za pomoc. Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na naszych Czytelników.

    Dopisek opublikowany: 14.12.2020

    Katarzyna Kłosińska

    Rzeczywiście nikomu chyba nie przyszło na myśl tworzyć nazwy instrumentalisty grającego na rożku angielskim – grają na nim w razie potrzeby oboiści (tak jak nie używa się specjalnej nazwy dla muzyków grających na flecie piccolo czy klarnecie basowym). Spotkałem się nawet wśród muzyków z lekceważącą nazwą specjalista od rożka angielskiego, odnoszącą się do muzyka o wielkich aspiracjach, nie idących w parze z talentem.

    Grzegorz Dąbkowski