Osoba z niepełnosprawnościami

Szanowni Państwo

Ostatnio coraz popularniejsze stało się używanie zwrotu osoby z niepełnosprawnościami. Chciałbym zapytać, czy jest to poprawna językowo forma i czy prawidłową wersją nie było by określenie osoby z niesprawnościami. Moje wątpliwości budzi fakt, że słowo niepełnosprawność oznacza bycie nie w pełni sprawnym i tworzenie od niego liczby mnogiej moim zdaniem nie ma sensu.

Szanowny Panie,

domyślam się, że proponuje Pan, by właściwym określeniem było osoby z niepełnosprawnością (inaczej mówiąc – że sformułowanie osoby z niepełnosprawnościami pojawiło się omyłkowo). Rzeczownik w liczbie mnogiej (tu: niepełnosprawności) ma odniesienie ogólniejsze niż rzeczownik w liczbie pojedynczej (odnosi się zarówno do jednej niepełnosprawności, jak i do ich wielu), dlatego pojawia się w interesującym Pana wyrażeniu.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski