Ośrodek Szkolenia Kierowców (np. „Elka”, „Driver”, „Rondo”, „Krak-SA” itp.); Szkoła Jazdy (np. „Luz”, „Orzeł”, „Klakson” itp.).

Chciałabym zapytać o pisownię nazw szkół nauki jazdy. Czy określenie Ośrodek Szkolenia Kierowców jest zawsze częścią oficjalnej nazwy, czy można je zastąpić np. Szkołą jazdy. A jeśli jednak właściciele decydują o nazwie, co zrobić, jak pisać, gdy na przykład na stronie internetowej zapisana jest ona w nieprawidłowy sposób (Auto Szkoła, Autoszkoła, Auto-szkoła). Czy wszystkie wymienione warianty należy zapisywać wielkimi (dużymi) literami? I czy powielać nazwę z błędem?
Może być zarówno Ośrodek Szkolenia Kierowców (np. „Elka”, „Driver”, „Rondo”, „Krak-SA” itp.), jak i Szkoła Jazdy (np. „Luz”, „Orzeł”, „Klakson” itp.). Tego typu nazwy (tak zapisane) są na pewno zarejestrowane w urzędzie miejskim i kiedy się je przytacza w całości, oficjalnie, trzeba je w piśmie tak oddać. W przeciwnym razie można napisać ośrodek szkolenia kierowców (jako jeden z wielu w mieście) i szkoła jazdy (jedna z wielu w mieście). Wchodzą jeszcze w grę nazwy z członem autoszkoła, np. Autoszkoła „Sukces”, Autoszkoła „Lider”, Autoszkoła „Faworyt”. Rzecz jasna, również o nich napisze się, że są trzema autoszkołami w okolicy. Niestety, nie wszyscy właściciele autoszkół znają ortografię, stąd zatrzęsienie nazw z błędem typu Auto Szkoła Byrski. Nauka Jazdy, Auto Szkoła Janusz Rakoczy, Auto Szkoła Adam Gudowski itp. bądź Auto-Szkoła „Driver”. Zgierz, Auto-Szkoła M. Bajon, Auto-Szkoła Andrzej Rosłon. Dziennikarze nie powinni powielać takiego pisowniowego uchybienia. Śmiało mogą więc podać w informacji, że kursanci są zadowoleni z Autoszkoły Janusz Rakoczy, Autoszkoły „Driver” czy Autoszkoły Byrski.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie