Ostoja-Owsiany, Nałęcz-Kowalski

Jak odmienia się dwuczłonowe nazwiska typu Ostoja-Owsiany, Nałęcz-Kowalski, gdzie pierwszy człon jest nazwą herbu? Czy Ostoja-Owsiany, Ostoi-Owsianego itd., czy Ostoja-Owsiany, Ostoja-Owsianego?
Jeśli pierwszy człon nazwiska złożonego jest nazwą herbu, nie odmieniamy go. Wyjątek możemy zrobić w wypadku, gdy tenże pierwszy człon jest zakończony na samogłoskę.
W związku z tym odmieniamy następująco: do Nałęcz-Kowalskiego, ku Nałęcz-Kowalskiemu, z (o) Nałęcz-Kowalskim; do Ostoja-Owsianego a. Ostoi-Owsianego, ku Ostoja-Owsianemu a. Ostoi-Owsianemu, przez Ostoja-Owsianego a. Ostoję-Owsianego, z Ostoja-Owsianym a. Ostoją-Owsianym, o Ostoja-Owsianym a. Ostoi-Owsianym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski