Otepää

Witam,
Justyna Kowalczyk występuje w estońskiej miejscowości Otepää. Jak poprawnie zapisać to w języku polskim. I jak odmienić miejscowość (w Otepie?), jeśli odmieniać w ogóle.
Pozdrawiam
Monika Kamińska
Ze względu na zakończenie lepiej tej nazwy nie odmieniać, choć znak sugerujący wymowę [a] sprawia, że jest to bardzo łatwe (w języku polskim odmieniamy wszystkie rzeczowniki o takim zakończeniu). W rzeczywistości końcowa głoska powinna brzmieć podobnie jak nasze [e].
W praktyce językowej możemy stosować różne formy, w mowie potocznej, która jest mniej skrępowana rygorami, można nazwę odmieniać, w piśmie lepiej od tego odstąpić.
Jan Grzenia