Otwarcia szachowe

Dzień dobry,

w teorii szachów wyróżnia się tzw. debiuty szachowe (inaczej: otwarcia szachowe), które mają swoje nazwy, np. „Obrona sycylijska”, „Partia włoska”, „Gambit królewski” itp. Czy traktować je jak nazwy własne i zapisywać od wielkiej litery, czy właściwszy byłby zapis małą literą?

Nazwy otwarć szachowych to wyrażenia pospolite. Wszystkie człony tego rodzaju określeń zapisujemy od małych liter. Wyjątek oczywiście stanowią człony będące nazwą własną, por. np.

  • debiut Nimzowitscha,
  • gambit królewski,
  • obrona Caro-Kann,
  • obrona dwóch skoczków,
  • obrona Grünfelda,
  • obrona królewsko-indyjska,
  • obrona Pirca,
  • obrona rosyjska,
  • obrona sycylijska,
  • otwarcie Rétiego,
  • partia hiszpańska.
Adam Wolański