P.T.

Witam!
Widziałam napis w punkcie ksero: „Szanowni PT klienci…”. Chciałabym wiedzieć, co oznacza PT i czy od tego (skrótu?) pochodzi słowo petent?
Pozdrawiam,
Agnieszka
Skrót P.T. (poprawnie pisany z kropkami) pochodzi od łacińskiego wyrażenia pleno titulo, co oznacza 'pełnym tytułem, z zachowaniem należnych tytułów'.
W okresie PRL w każdym niemal punkcie handlowym czy usługowym umieszczona była tabliczka z informacją dla klientów, zawierająca właśnie wyrażenie P.T. Klienci. Teraz wyrażenie to spotyka się sporadycznie – stąd pewnie Pani zaciekawienie.
Wyraz petent z omawianym skrótem nie ma nic wspólnego. Pochodzi bowiem od niemieckiego rzeczownika Petent, a ten od łacińskiego imiesłowu petens. Polski wyraz oznacza – jak wiadomo – interesanta, osobę przychodzącą do urzędu, aby załatwić jakąś sprawę.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski