PGE Obrót

Zwracam się do Państwa z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii. Jaki powinien być rodzaj czasownika w czasie przeszłym stawiany po nazwie podmiotu gospodarczego. Przykład PGE Obrót S.A. (taka nazwa spółki widnieje w KRS): czy udzielił, udzieliła czy udzieliło? Czy zmieni się rodzaj jeżeli nie dodamy skrótu S.A. czyli spółka akcyjna. Nadmieniam, że spółka powyżej wskazana jest „spółką córką” podmiotu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
W nazwie PGE Obrót nadrzędny jest element PGE, a zatem formę orzeczenia (i określeń) uzgadniamy z tym skrótowcem. Przypisując skrótowcowi właściwości gramatyczne, możemy postąpić dwojako: albo wziąć pod uwagę właściwości (liczbę, rodzaj) jego wyrazu nadrzędnego (tu: grupa), albo kierować się zakończeniem skrótowca (tu: akcentowane [e]). Jeśli przyjmiemy pierwsze kryterium, powiemy PGE zrobiła oraz PGE Obrót zrobiła, a także PGE Obrót SA zrobiła. Jeśli przyjmiemy drugie kryterium, powiemy PGE zrobiło oraz PGE Obrót zrobiło, a także PGE Obrót SA zrobiło. Obie formy są poprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski