Pahonia

Jak wymawiamy i odmieniamy (interesuje mnie przede wszystkim dopełniacz) białoruską gazetę „Pahonia"?
Nazwę tej gazety wymawiamy zwykle [Pahońja], sygnalizując w ten sposób obcość wyrazu (w wyrazach rodzimych końcowe -nia wymawiamy [ńa]). Konsekwencją tej wymowy i faktu, że chodzi tu o wyraz obcy, jest zapis z podwojonym i na końcu wyrazu. Odmiana przedstawia się następująco: DCMs. Pahonii, B. Pahonię, N. Pahonią.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski