Pałac Staszica, ale pałac Krasińskich

Dlaczego WSO PWN nakazuje pisać Pałac Staszica, Pałac Elizejski, Pałac Namiestnikowski, ale pałac Krasińskich, pałac Radziwiłłów, pałac Pod Globusem? Jak rozróżnić w konkretnym wypadku, czy rzeczownik pałac (lub analogiczny) wchodzi w skład nazwy własnej obiektu, czy ją poprzedza?
Różnicę nie zawsze da się jasno uzasadnić, na tym polega słabość reguły [82], która w WSO PWN określa pisownię tego rodzaju nazw. Można oczywiście argumentować na tak albo na nie w poszczególnych wypadkach, np. wskazując, że Pałac Staszica nigdy nie należał do Staszica, ale w całości wymieniona reguła jest zawodna. W wielu wypadkach nazwy, których pisownię ma rozstrzygać, zapisywane są po prostu zgodnie z dominującym zwyczajem.
Mimo to proszę dobrze się wczytać w regułę [82]: jej wskazanie jest często całkowicie jasne, nie można więc uważać jej za bezwartościową.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski