Pamiętaj, nie zapomnij

Jaka jest różnica miedzy „Pamiętaj” a „Nie zapomnij”? Kiedy prawidłowo używa się jednego, a kiedy drugiego? Czy jest to tylko kwestia osobistych preferencji?
Pamiętać znaczy 'nie zapomnieć', a zapomnieć znaczy 'nie pamiętać', wyrażenia te są więc antonimami. Dowolne z nich, poprzedzone partykułą negacji, staje się synonimem drugiego. O wyborze synonimu z wyrażoną explicite negacją może decydować wzgląd na ekspresję wypowiedzi: gdy mówię „Nie zapomnij”, sugeruję, że słuchacz mógłby zapomnieć, i chcę temu zapobiec. Wiele zależy też oczywiście od tego, kto tak mówi, do kogo, w jakiej sytuacji i w jaki sposób (czynniki intonacyjne nie są bez znaczenia).
Ciekawe, że zapomnieć się nie oponuje z nie zapamiętać się, lecz z samym zapamiętać się. Por. definicję w Innym słowniku języka polskiego PWN: „Jeśli ktoś zapamiętał się w jakiejś czynności, to zaangażował się w nią tak bardzo, że zapomniał o wszystkim innym i stracił kontakt z otoczeniem”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski