Pani statystyk czy statystyczka?

Jak się mówi: pani statystyk czy pani statystyczka?
Formą żeńską nazwy statystyk jest niewątpliwie… statystyk – rzeczownik nieodmienny, zachowujący się w zdaniu podobnie jak np. (ta) minister, (ta) profesor czy (ta) premier: Poznałem ciekawą statystyk, Zaniosłem wyliczenia do nowej statystyk.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu (czy to z potrzeby zaznaczenia płci, czy do dla wygody językowej) chcemy się posługiwać taką formą, która będzie miała wykładnik rodzaju żeńskiego, to będzie nią statystyczka – utworzona tak jak chemiczka, krytyczka czy gimnastyczka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski