Pani złożyła wniosek

W pismach urzędowych często niezbędne jest wskazanie dwóch osób biorących udział w postępowaniu. Są nimi wnioskodawca i jego pełnomocnik. Jakiego rodzaju, męskiego czy żeńskiego, należy użyć w zdaniu:

Pani X, w imieniu której występuje Pan Y (złożyła czy złożył) wniosek...

Dziękuję za pomoc.

Renata Krawczykowska

Poprawna forma to: Pani X, w której imieniu występuje pan Y, złożyła wniosek. Podmiotem tego zdania jest pani, a zatem orzeczenie powinno wystąpić w rodzaju żeńskim.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski