Panie Nowak!

Panie Nowak!
7.04.2004
7.04.2004
Proszę o pomoc w następującej kwestii: czy poprawne i eleganckie jest zwracanie się w rozmowie ze znanymi nam od dawna osobami po nazwisku? Na przykład: „Co słychać u Pana, Panie Nowak?” (zamiast na przykład Marku). Dodam, że nie chodzi o kontakty formalne, zawodowe, tylko prywatne.
Zwracanie się do kogokolwiek – i w relacjach prywatnych, i zawodowych – za pomocą formy panie lub pani poprzedzającej nazwisko nie uchodzi w Polsce za eleganckie (inaczej jest na przykład w Niemczech). Wyjątek stanowią małe miejscowości, w których wszyscy na ogół się znają i w których zwyczaj zwracania się do siebie w tej formie jest przyjęty.
Zgodnie z zasadami polskiego savoir-vivre'u formy zawierającej imię, np. panie Marku, możemy używać wobec kogoś, z kim nie jesteśmy wprawdzie na ty, ale z kim łączą nas bliskie stosunki towarzyskie. Nie wypada natomiast używać tej formy w rozmowie z naszym przełożonym lub z osobą znacznie od nas starszą. W takich sytuacjach należy użyć pytania grzecznościowego w formie „Co u pana słychać?”. I pamiętać, że nie do każdej osoby pytanie tego typu można w ogóle skierować – na przykład studentowi nie wypada tak zapytać wykładowcę czy rektora.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego