„Państwo słuchają” czy „Państwo słuchacie”?

Witam!
Osoby prowadzące audycje radiowe mówią: „Państwo słuchają, jak opowiadam…”, „Państwo piszą do mnie listy…”. Skąd pochodzi takie zastosowanie czasowników słuchają, piszą (3 os. l. mn.) w odniesieniu do 2 os.? Bardziej poprawna wydaje się forma: „Państwo piszecie do mnie listy”. Która forma jest poprawna?
Dziękuję i pozdrawiam
Ewa Krot
Forma państwo, skierowana do odbiorcy zbiorowego, łączy się tradycyjnie z formą 3. osoby lm. czasownika i wyraża szacunek dla odbiorcy. Ta sama forma połączona z czasownikiem 2. osoby lm. szacunku już nie wyraża.
Zwrot typu Słuchacie państwo pojawił się w języku nie tak dawno; świadczy o zmniejszeniu dystansu między nadawcą a odbiorcą. Mówienie do kogoś w ten sposób odbierane jest jako spoufalanie się z odbiorcą.
Jeśli więc chcemy zwrócić się do grupy osób, których nie znamy, które są starsze od nas wiekiem czy stanowiskiem, powinniśny zastosować formę typu Słuchają państwo. Jeżeli zaś mówimy do kogoś, kto jest nam znany, a do tego od nas młodszy, wówczas możemy pozwolić sobie na formę typu Słuchacie państwo.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski