Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica

Szanowni Państwo,
mam wątpliwości co do nowej nazwy uczelni, w której studiuję. W zeszłym roku zaproponowano zmianę nazwy, konkurs wygrała Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica. Zastanawiam się czy w nazwie uczelni nie powinno występować słowo imienia? Stanisław Staszic nie jest właścicielem, ani nawet założycielem tej, powstałej w 2000 roku, uczelni.
Bardzo proszę o pomoc, rozmyślam nad tym od wielu miesięcy.
Barbara
Pani wątpliwości są poniekąd słuszne. W wypadku nowo tworzonych nazw uczelni nazwisko niepoprzedzone określeniem imienia oznacza raczej fundatora, założyciela itp. danej placówki, a nie jej patrona, por. np. Uczelnia Łazarskiego (uczelnia akademicka założona przez Ryszarda Łazarskiego w 1993 r.). Samo nazwisko pojawia się także w nazwach nieoficjalnych („marketingowych”) szkół wyższych, np. Uczelnia Korczaka (właściwie Wyższa Szkoła Pedagogiczna imienia Janusza Korczaka w Warszawie). W wypadku nazw mających dłuższą tradycję spotykamy różne konstrukcje, por. np. Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Adam Wolański