Peron

Definicja peronu  w słownikach dotyczy tylko kolei. A czy mogą być też perony autobusowe i tramwajowe?

Niektóre słowniki traktują peron szerzej niż tylko jako podwyższenie wzdłuż torów kolejowych – Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego używa ogólniejszego określenia 'podwyższenie wzdłuż torów, które ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pojazdów szynowych'. Nie udało mi się znaleźć potwierdzenia w słownikach, że mogą być też perony na dworcach autobusowych, jednak znam taką sytuację – na warszawskim Dworcu Zachodnim (autobusowym) miejsca przyjazdu i postoju autobusów dalekobieżnych były (a być może wciąż są) nazywane peronami.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski