Perpetua

Szanowni Państwo,

jaka jest poprawna forma dopełniaczowa imienia Perpetua? Modlimy się za wstawiennictwem św. Perpetui czy też Perpetuy? Jeśli tylko jedna z tych form jest poprawna, to dlaczego tak jest?

Z wyrazami szacunku

Hubert

Rzeczowników zakończonych na -ua jest we współczesnej polszczyźnie niewiele. Są to zarówno nazwy własne (osobowe i geograficzne), jak i wyrazy pospolite. Mają zasadniczo rodzaj żeński, choć są też wśród nich rzeczowniki rodzaju męskiego, które z uwagi na końcówkę -a w mianowniku odmieniają się w liczbie pojedynczej według wzorca żeńskiego.

Słownik gramatyczny języka polskiego, który ma charakter normatywny, notuje 14 takich wyrazów. Wszystkie w dopełniaczu liczby pojedynczej mają oboczne końcówki -y : -i, por.: Gargantua – D. ~uy a. ~ui; genua – D. ~uy a. ~ui; Genua – D. ~uy a. ~ui; Jehoszua – D. ~uy a. ~ui; Jeszua – D. ~uy a. ~ui; Joshua – D. ~uy a. ~ui; Joszua – D. ~uy a. ~ui; Managua – D. ~uy a. ~ui; Mantua – D. ~uy a. ~ui; Nikaragua – D. ~uy a. ~ui; Papua – D. ~uy a. ~ui; Pardua – D. ~uy a. ~ui; statua – D. ~uy a. ~ui; tamandua – D. ~uy a. ~ui.

W tym kontekście należy dopuścić także obie te końcówki w odmianie żeńskiego imienia Perpetua. Szybka kwerenda internetowa pozwala stwierdzić, że obie końcówki mają podobną frekwencję w tekstach dostępnych w sieci, por.

  • Męczeństwo św. Perpetui i towarzyszy.
  • Życiorys św. Perpetui z Kartaginy.
  • Modlitwa za wstawiennictwem św. Perpetui i Felicyty.
  • Felicyta była niewolnicą młodej chrześcijanki i matki św. Perpetui.
  • Historię św. Perpetui i Felicyty oraz innych umęczonych wówczas chrześcijan poznajemy dzięki zapiskom uczynionym przez tę pierwszą.

  • Żywot św. Perpetuy i Felicyty, męczenniczek.
  • Ma on formę pamiętnika więziennego św. Perpetuy oraz relacji naocznego świadka męczeństwa.
  • Wspomnienie św. Perpetuy i Felicyty.
  • Modlitwa za wstawiennictwem św. Perpetuy i Felicyty.
  • 7 marca obchodzimy wspomnienie dowolne św. Perpetuy i Felicyty, które poniosły śmierć męczeńską za wiarę w Kartaginie.
  • Rzeźba w kaplicy św. Perpetuy w kościele Notre-Dame w Vierzon we Francji.
Adam Wolański