Peryfrastyczne określenia miast

Czy określenia w stylu Miasto Świateł należy pisać dużą literą?

Reguły ortograficzne dopuszczają, abyśmy nazwy pospolite użyte w funkcji nazw własnych miejsc MOGLI zapisywać od wielkich liter. Możemy zatem pisać: miasto świateł albo Miasto Świateł (= Paryż). Praktyka w wypadku tego rodzaju peryfraz jest jednak bardzo różna. Pewne nazwy są zawsze albo prawie zawsze zapisywane od wielkich liter, por. np. Miasto Aniołów (= Los Angeles), Miasto Siedmiu Wzgórz (= Rzym), Miasto Słońca (= Baalbek), Wieczne Miasto (= Rzym) i Wietrzne Miasto (= Chicago), inne z kolei są regularnie zapisywane małymi literami, por. np. miasto białych nocy (= Petersburg), miasto mormonów (= Salt Lake City), miasto nad laguną (= Wenecja) i miasto stu wież (= Praga).

Adam Wolański