Phenian

Jak należy wymawiać nazwę Phenian? Moim zdaniem zgodnie z pisownią, tzn. z silnie aspirowanym [p] na początku (co sugeruje także pisownia ang. Pyongyang), tymczasem coraz częściej słyszę w telewizji wymowę [fenian].
Z poważaniem
Marek Biernacki
Phenian, stosowana przez nas nazwa stolicy Korei Północnej, to forma funkcjonująca również w języku niemieckim i włoskim. W innych językach, zwłaszcza zaś w angielszczyźnie, stosuje się zapis Pyongyang, który powstał w wyniku uproszczenia transkrypcji z alfabetu koreańskiego na łaciński, zwanej transkrypcją McCune’a-Reischauera. Pańska sugestia, że początkową spółgłoskę w tej nazwie wymawia się z przydechem (aspiracją) jest słuszna. Optymalna wymowa tej nazwy to [phenjan], ewentualnie [penjan], o czym informowały już słowniki (m.in. mój Słownik nazw własnych).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski