Pielgrzymka

Jest pątnik i pątniczka, ale tylko pielgrzym. Jeśli zatem w pielgrzymce idzie wyłącznie płeć piękna, czy mogę, aby to jednoznacznie wyrazić, napisać: pielgrzymi szły? Pielgrzym, przekształcony w żeńską formę, to – pielgrzymka, ale ten wyraz, niestety jest już zajęty.
Rzeczywiście, nazwa pielgrzymka jest „zarezerwowana” do wydarzenia, a nie do uczestniczki tego wydarzenia, choć ze słowotwórczego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, by była ona formą żeńską rzeczownika pielgrzym.
Zdanie pielgrzymi szły jest błędne, ponieważ pielgrzym jest rzeczownikiem męskoosobowym, a szły to forma niemęskoosobowa.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski