Pierwiastki chemiczne

Dzień dobry,

Czy nazwy pierwiastków chemicznych zapisuje się wielką czy małą literą? Przykładowo, jeśli zdanie brzmiałoby: „W przeciwieństwie do cyrkonu, prazeodym jest aliowalentnym metalem...“, z jakiej litery należałoby napisać nazwy pierwiastków w tym zdaniu? Czy za każdym razem się je pisze z dużej lub małej, czy w innych przypadkach mogą być raz z dużej, raz z małej?

Pozdrawiam serdecznie,

Nataniel

Nazwy pierwiastków chemicznych piszemy od małej litery, niezależnie od kontekstu.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski