Pies merda ogonem

Zwrócono mi uwagę, że nie mówi się  pies merda ogonem. Podobno wystarczy powiedzieć, że pies merda. Jaka jest prawidłowa forma?

Nie ma nic złego w konstrukcji pies merda ogonem. Oczywiście, nie można merdać niczym innym niż ogonem (i może to robić tylko pies; o kocie czy innym zwierzęciu, które kręci ogonem, nie powiemy, że merda), a zatem zwrot merdać ogonem zawiera pewien nadmiar, jest redundantne – i stąd zapewne (fałszywe) przekonanie o jego niepoprawności. Pamiętajmy jednak, że większość wyrażeń i zwrotów redundantnych (czyli takich, w których jeden element powtarza część znaczenia innego elementu) nie jest błędna (więcej na ten temat można znaleźć w naszych poradach zawierających słowo pleonazm; wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę poradnianą).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski