Pieter

Mam pytanie odnośnie odmiany mojego nazwiska, czyli Pieter. Znajomy uparcie twierdzi, że: kto? co? – Pieter, kogo? co? – Pietra. Natomiast ja uparcie twierdzę, że: kto? co? – Pieter, kogo? co? – Pietera. Kto ma rację i dlaczego? Czy można sprawdzić pochodzenie nazwiska Pieter?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wojciech Pieter
Nazwiska obce i obcego pochodzenia zakończone na -er zazwyczaj zachowują -e-, np. SchillerSchillera, SzylerSzylera, choć znane są wyjątki, np. SzusterSzustra (równie częsta jest jednak forma Szustera).
Wobec tego powiemy: do pana Pietera, o panu Pieterze, choć form do pana Pietra, o panu Pietrze nie można uznać za błędne.
Pana nazwisko pochodzi od imienia Piotr, najpewniej od jego niemieckiej formy Peter.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski