Piętnastka

Szanowni Państwo,
mam jeszcze jedno pytanie dotyczące UE. Czy kraje wchodzące w jej skład to Piętnastka, piętnastka czy może 15? W gazetach ogólnopolskich (dziennikach, tygodnikach) widziałem różne formy (wszystkie przytoczone). Wydaje mi się, ze najodpowiedniejsza jest forma pierwsza, nie mam jednak pewności. Prosiłbym o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Wyraz piętnastka zapisany małą literą może oznaczać jakikolwiek zbiór piętnastu jednostek (np. piętnastka uczniów) albo też środek lokomocji lub pokój oznaczone numerem piętnastym. W związku z tym mógłby też odnosić się do Unii Europejskiej. Sądzę jednak, podzielając Pana zdanie, że najlepszym rozwiązaniem będzie zapis Piętnastka, gdyż wielka litera podkreśla, iż jest to potoczny synonim oficjalnej nazwy własnej. Zapis cyfrowy należy zdecydowanie odrzucić, ponieważ wyraz piętnastka (Piętnastka) jest rzeczownikiem, cyfra zaś może niekiedy zastąpić liczebnik, nie powinna jednak pojawiać się jako zastępnik rzeczownika.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski