Pisownia wielowyrazowych nazw własnych – ciąg dalszy

Dzień dobry!

Mam nadal wątpliwości co do pisowni wielowyrazowych nazw własnych.

Słownik PWN podaje zapis: dolina Warty. Czy zatem będzie także dolina Białki, dolina Roztoki i dolina Białej Wisełki? W literaturze mamy tu wszędzie "Dolinę" od dużej litery. Czy może słowo "dolina" ma w tych 2 przypadkach inne znaczenie? Tylko w takim razie jak je odróżnić?

Mamy też Wierch Poroniec. Teoretycznie powinien to być wierch Poroniec (bo "Poroniec" to mianownik)...

I jeszcze grań (Grań?) Wołoszyna (szczyt nazywa się Wołoszyn); ze stokiem lub zboczem nie miałabym problemu, napisałabym małą - ale grań? Groń Jana Pawła II jest od dużej.

Z poważaniem

BT

Szanowna Pani,

przywołane w pytaniu nazwy mają następującą pisownię: dolina Białej Wisełki, Dolina Białki, Dolina Roztoki, grań Wołoszyn, Groń Jana Pawła II, wierch Poroniec.

Wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy coś jest nazwą wielowyrazową oraz jaka pisownia obowiązuje w danym wypadku, najlepiej rozstrzygać w słownikach ortograficznych. W SO PWN można np. bez problemu znaleźć hasła:

  • Biał•ka -ł•ce, -ł•kę: Dolina Białki
  • Roz•toka -oce, -okę: potok Roztoka, Dolina Roztoki

Z pomocą przychodzi również Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych (PRNG), dostępny pod adresem: www.geoportal.gov.pl. Rejestr nazw geograficznych RP zawiera dane dotyczące urzędowych, zestandaryzowanych i niestandaryzowanych nazw obiektów geograficznych (nazw miejscowości oraz obiektów fizjograficznych) wraz z ich atrybutami zawierającymi szczegółowe informacje dotyczące samej nazwy oraz opisywanego obiektu. Aktualizacja rejestru z obszaru Polski prowadzona jest na bieżąco, na podstawie aktów prawnych, danych i dokumentów dotyczących nazewnictwa geograficznego.

Łączę wyrazy szacunku

Adam Wolański