Piszemy Święto czy święto

Proszę o wyjaśnienie, jaką literą należy pisać słowo święto w zwrocie z okazji Twojego święta. Czy traktujemy tu święto jak zwykły rzeczownik? Tak napisało dziecko w laurce dla Dziadka z okazji Dnia Dziadka. W tym wypadku słowo święto nie jest nazwą własną i moim zdaniem musi być pisane wielką literą. Pani w szkole poprawiła na z okazji Twojego Święta.

W przytoczonym zdaniu poprawne jest użycie i małej, i wielkiej litery. Małej – w myśl zasady mówiącej o pisowni nazw pospolitych (którą jest słowo święto), wielkiej – w myśl zasady mówiącej o możliwości (ale nie konieczności) użycia jej ze względów grzecznościowych.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski