Piszemy o oddziale

Szanowni Państwo!

Od jakiej litery zapisać oddział regionalny jakiegoś stowarzyszenia? Np. Stowarzyszenie XY, oddział mazowiecki? Czy ten zapis jest poprawny?

Szanowna Pani,

wszystko zależy od tego, czy wyrażenie typu oddział mazowiecki wchodzi w skład oficjalnej nazwy instytucji. Jeśli tak, to zapiszemy go od wielkich liter, np. Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział Warszawski. Jeśli jest to tylko doraźne dookreślenie nazwy (czyli np. jeśli wyrażenie to nie odnosi się do organu statutowego instytucji, lecz jest nazwą zwyczajową), to piszemy je od małych liter.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski