Piszemy o zmarłym

W jaki sposób pisać o zmarłym niewierzącym lub będąc niewierzącym? Chodzi mi o zastąpienie sformułowania świętej pamięci? Używając odmian słowa zmarły, czy jest coś bardziej właściwego?

Istotnie, wyrażenia świętej pamięci używamy w stosunku do zmarłych chrześcijan. Jeśli nie chcemy zaznaczyć wyznania osoby (lub sami nie chcemy się posługiwać słownictwem z kręgu religijnego), możemy użyć wyrażenia nieodżałowanej pamięci

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski