Pivot czy piwot?

Dzień dobry,

zajmuję się opisywaniem zjawisk ekonomicznych i rynkowych. Ostatnio modne stało się słowo pivot w znaczeniu «zwrot», «zmiana kierunku, nastawienia» w odniesieniu do polityki Fedu.

W słowniku figuruje słowo piwot (koszykówka, ale też chodzi o zwrot). Czy w związku z tym lepiej pisać piwot w znaczeniu polityki pieniężnej, czy pozostać przy anglosaskim pivocie?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

istotnie, SJP PWN notuje piwot, ale — jak słusznie Pani zauważyła — tylko w odniesieniu do sportu. Skoro więc interesujący Panią termin ekonomiczny nie jest skodyfikowany, musimy się posiłkować obserwacją uzusu, a ta wskazuje na przewagę formy niespolszczonej (pivot) nad spolszczoną (piwot). Obie są w użyciu, lecz ta druga pojawia się w tekstach zdecydowanie rzadziej niż pierwsza. Zapożyczenia mają kilka faz istnienia w polszczyźnie — początkowo są na ogół używane w formie niezaadaptowanej (pivot, jeansy, meeting itd.), później (lub nieco później) zaczyna się pojawiać postać spolszczona (piwot, dżinsy, mityng) i w obiegu są obie, aż w końcu któraś zwycięża albo obie są akceptowane. Nie ma reguł, które by ustalały, czy i od jakiego momentu zapożyczenie należy pisać zgodnie z polską ortografią (zresztą zdarza się i tak, że forma rodzima w ogóle się nie pojawia). Dopóki więc w środowisku ekonomicznym nie wytworzy się norma dotycząca pisowni interesującego Panią wyrazu (czego świadectwem może być jego kodyfikacja, np. w słownikach specjalistycznych), dopóty obie będą uznawane za poprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski