Pixii

Szanowni Państwo,
moje pytanie brzmi: czy nazwisko Pixii (Francuz, twórca pierwszej prądnicy prądu przemiennego) podlega odmianie, a jeśli tak, to jak owa odmiana wygląda? W szczególności chodzi mi o dopełniacz liczby pojedynczej.
Pozdrawiam
Nazwiska francuskie o takim zakończeniu odmieniamy jak przymiotniki, wzór odmiany będzie więc taki sam jak dla naszego nazwiska Kowalski. Większy problem z zapisem, nazwisko ma zakończenie bardzo rzadko spotykane, najlepiej więc nie stwarzać dodatkowych problemów, tylko umożliwić odtworzenie formy mianownikowej na podstawie form pozostałych przypadków. Będzie to możliwe, gdy zachowamy podwojoną literę, pisząc: DB. Pixiiego, C. Pixiiemu, NMs. Pixiim.
W przypadku tego nazwiska można zastosować zmyślne obejście problemu, używając go z imieniem. Wówczas imię odmienimy, nazwisko zaś pozostanie w formie nieodmienianej, np. Hippolyte’a Pixii.
Jan Grzenia