Pleonazmy

Wielce Szanowna Pani Profesor,
tzw. znawcy mowy polskiej krytykują dawnego polskiego poetę za zwrot choć naszą przyszłość cofnęli wstecz, jednocześnie pisząc dalej kontynuować. Zastanawiam się. gdzie tu logika? Uczmy się dalej, ale nie na błędach.

Pozdrawiam serdecznie
MM
Gdyby zwrot cofnąć wstecz był użyty w tekście użytkowym, a nie artystycznym, powiedzielibyśmy, że jest błędny. Teksty poetyckie rządzą się jednak swoimi prawami i bez znajomości szerszego kontekstu trudno ocenić poprawność zastosowanych w nich środków językowych. Zwrot kontynuować dalej także jest błędny. Nie znam dyskusji, o której Pan pisze, więc nie mogę się do niej odnieść.

Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski