Płocha

Czy odmienia się nazwisko Płocha, a jeśli tak – jak?
Wszystkie nazwy własne powinny być odmieniane. Od tej zasady odstępujemy tylko w szczególnych i ściśle określonych przypadkach. Inaczej mówiąc: nieodmienność nazw własnych w polszczyźnie to odstępstwo od reguły, które musi mieć uzasadnienie.
Podane nazwisko odmieniamy następująco: D. Płochy, CMs. Płosze, B. Płochę, N. Płochą, lm M. Płochowie, DB. Płochów, C. Płochom, N. Płochami, Ms. Płochach.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski