Podajemy wartość ciśnienia

Dzień dobry!

Mam pytanie dotyczące hektopaskali. Jak wygląda odmiana tego słowa, mówi się:

- ciśnienie wyniesie 1001 hektopaskali czy

- ciśnienie wyniesie 1001 hektopaskala?

Pozdrawiam,

Justyna

Rzecz nie dotyczy odmiany słowa hektopaskal, lecz składni liczebników zakończonych elementem jeden. I tak, jeden na końcu nie wpływa na formę wyrazu łączącego się z liczebnikiem (inaczej mówiąc: aby znaleźć odpowiednią formę tego wyrazu, „zapominamy” o tym, że liczebnik jest zakończony jedynką). A zatem liczebnik 1001 będzie miał takie same wymagania składniowe co liczebnik 1000 – powiemy: 1001 hektopaskali

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski