Podciągnąć się w górę

Szanowni Państwo,
czy niepoprawne jest wyrażenie podciągnąć się w górę? Niektórzy twierdzą, że skoro w znaczeniu słowa podciągnąć się zawarty jest fakt, że podciągamy się w górę, a nie w dół, łączenie wyrazu podciągać się z wyrażeniem w górę jest niepotrzebnym powtórzeniem tej samej treści. Czy faktycznie nie należy łączyć czasownika podciągać się z wyrażeniem w górę?

Z poważaniem
Anna Pachocka
Owszem, w zwrocie podciągnąć się w górę mamy nadwyżkę treści, ale to nie oznacza, że jest on niepoprawny. Wyrażenia i zwroty nadmiarowe (redundantne) tworzymy bardzo często (np. mały domek, zszedł schodami w dół, młoda dziewczyna), a tylko niektóre z nich (np. akwen wodny, cofnąć się w tył) są uważane za błędne.
W codziennej komunikacji dość często posługujemy się pleonazmami, głównie po to, by wzmocnić wypowiedź – taką właśnie funkcję pełni przywołany przez Panią zwrot.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski