Podlaskie podjąć

 
Podlaskie podjąć
8.12.2017
Mieszkam obecnie na Podlasiu w okolicy Białegostoku, choć pochodzę z Mazowsza i bardzo mierzi mnie, oprócz słynnego dla, używanie określenia podejmij zamiast podnieś. Kilka przykładów: Podejmij chusteczkę z podłogi, Podejmij kubek itp. Przyzwyczajona jestem, że słowo podejmij używane jest w określeniach typu: podjąć pracę, podjął jakieś działanie, a nie, jak ma to miejsce na Białostocczyźnie, do ‘podnoszenia czegoś skądś’. Co jest właściwe?
Pozdrawiam
Podjąć jako synonim podnieść jest notowane jeszcze przez SJP pod red. W. Doroszewskiego [https://sjp.pwn.pl/doroszewski/podjac;5474139.html] – z adnotacją: „w tym znaczeniu dziś coraz częściej: podnieść”. Wśród przykładów ilustrujących takie użycie są zarówno współczesne (podjąć słuchawkę telefonu), jak i dawne (Podjęto mosty i zemkniono zwory – Mickiewicz). Na Podlasiu znaczenie to się utrzymało i stanowi jedną z cech języka regionu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!