Podmiot szeregowy połączony przyimkiem z

Dzień dobry,

chciałbym zapytać, czy przyimek „z” wpływa na liczbę? Czy można powiedzieć „Anka z Baśką robiły tort”, czy raczej się mówi „Anka z Baśką robiła tort”? A może obie formy są poprawne? Często spotykam się z tą pierwszą i wydaje mi się, że nie jest ona poprawna.

Podmiot szeregowy połączony przyimkiem z dopuszcza zarówno orzeczenie w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej. Możemy zatem powiedzieć: Anka z Baśką robiła tort albo Anka z Baśką robiły tort. Liczba pojedyncza używana jest zwykle wtedy, gdy desygnat rzeczownika w mianowniku uważa się za ważniejszy, np. Prezydent z rodziną udał się na urlop. Forma liczby pojedynczej jest obowiązkowa, gdy rzeczownik w narzędniku jest poprzedzony zaimkiem swój, np. Przyjechał Marek ze swoim ojcem oraz gdy orzeczenie rozdziela człony podmiotu, np. Marek był u nas z tatą. Liczba pojedyncza orzeczenia jest konieczna także wówczas, gdy desygnat rzeczownika w mianowniku jest osobą, a desygnat rzeczownika w narzędniku zwierzęciem, np. Kobieta z jamnikiem szła aleją parku.

Adam Wolański