Podmiot zaimkowy

Dzień dobry,

czy jeśli w poprzednim zdaniu pojawia się jeden rzeczownik, to w drugim zaimek jest potrzebny czy lepiej go pominąć?

Czy w poniższym przykładzie jego pominięcie nie spowoduje, że tekst będzie mniej zrozumiały?

„Pobierz i zapisz plik JPG. Później nie będzie on już dostępny”.

Podmiot zaimkowy, który odnosi się do wyrazu w tekście poprzedzającym, jest konieczny wówczas, kiedy zapobiega dwuznaczności zdania. W przytoczonym w pytaniu kontekście nie jest niezbędny. Natomiast w ciągu zdaniowym typu: Opowiadała o swojej matce. Była ona niezwykłą kobietą pominięcie zaimka ona mogłoby sugerować, że podmiot w obydwu zdaniach jest ten sam.

Adam Wolański