Podróbka a zamiennik

Dzień dobry.
Chciałabym dowiedzieć się w sprawie, która była powodem kłótni z moim chłopakiem, mianowicie on jest zdania, że każda podróbka jest jednocześnie zamiennikiem ale nie każdy zamiennik jest podróbką. Ja natomiast uważam, że zamiennik to nie podróbka, tak samo jak podróbka nie jest zamiennikiem, ponieważ nie ma ona za zadanie zamieniać oryginalnego produktu tylko go naśladować. Kto ma rację?
Zamiennik to legalny odpowiednik jakiegoś produktu – odpowiednik, który nie został stworzony z myślą o tym, żeby „udawać” ten produkt. W aptece możemy dostać zamiennik jakiegoś leku – jest to lek o tych samych właściwościach co ten, którego szukamy, jednak wyprodukowany przez inną firmę, noszący inną nazwę handlową itd.
Podróbka zaś to nielegalna kopia czegoś – coś, co ma sprawiać wrażenie, że jest oryginałem. Jeśli ktoś kupi na bazarze krem w opakowaniu przypominającym do złudzenia to, w które pakowany kosmetyk znanej firmy, i będzie przekonany, że kupuje oryginał, to zapewne kupi podróbkę.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski