Podsumowując…

Czy zdanie: „Podsumowując, Jan Bytnar to bardzo odważna postać o ciekawym życiorysie” jest poprawne?
Dorota Wawrowska
Moim zdaniem tak. W takich zdaniach imiesłowu przysłówkowego nie należy traktować jako odnoszącego się do orzeczenia, lecz jako metajęzykowy operator zapowiadający podsumowanie. Podobnie funkcjonują zwroty reasumując, ściśle biorąc, prawdę powiedziawszy i in. Jeżeli jednak bardzo Pani brakuje czasownika, z którym można by je połączyć i który by na płaszczyźnie składniowej uzasadniał ich użycie, to można założyć, że występują one w zdaniach eliptycznych, np. „Podsumowując, [mogę stwierdzić, że] Jan Bytnar to bardzo odważna postać o ciekawym życiorysie”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski