Poduszka pod pupę

Rzeczownik, rodzaj żeński – poduszka (pod uszka). A jak można nazwać poduszkę, na której się siada? Może (zamiast uszka) od pupapodpupka, podpupcia, podpupeczka, podpupeńka, podpupina, lub podpupsko. A może podddupka, poddupeczka, poddupeńka, poddupcia, poddupina, poddupinka. Kiedyś, na zimowy upadek na wiejskiej górce, mówiło się dupozjazd.
Wyraz poduszka nie powstał od wyrażenia pod uszka. Wywodzi się on (niebezpośrednio) z prasłowiańskiego czasownika *po-duchati ‘nadąć, powiać, podmuchać’. W nazwie poduszka „zapisane” jest więc nie to, że poduszkę kładzie się pod ucho, lecz to, że jest ona miękka, jakby nadmuchana. Ten niewielki przedmiot wypchany czymś miękkim służy nam głównie jako element pościeli, jednak – jak wiemy – może pełnić też funkcje dekoracyjne lub służyć innym celom. W każdej z tych sytuacji jest to poduszka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski