Podwójna negacja

Dlaczego się nie używa robię nic, tylko nic nie robię lub nic nie ma zamiast np. tutaj jest nic. Nic nie robię, czyli wg mnie znaczy, że nie robię niczego czyli coś robię.

Łączenie zaimków przeczących (nic, nikt itd.) z partykułą nie sprawia, że negacja jest wyrazista. Można sądzić, że ten czynnik zadecydował o utrwaleniu się konstrukcji typu Nic nie wiem, Nikt nie przyszedł

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski