Polecam!

Czy poprawne jest zdanie: „Dla tych, którzy lubią marznąć, polecam mapę na dzisiejszą noc”.
W pierwszej chwili chciałem to zdanie poprawić: „Tym, którzy lubią marznąć, polecam mapę na dzisiejszą noc”. Później pomyślałem, że jeśli nadawca poleca mapę komuś innemu niż jej użytkownik, to tak zbudowane zdanie można obronić. Przy założeniu takiej interpretacji czytelniejsze byłoby jednak w postaci: „Dla tych, którzy lubią marznąć, polecam państwu mapę na dzisiejszą noc”.
Niezależnie od ostatecznej wersji zdanie brzmi równie intrygująco. Czy ONI – którzy lubią marznąć – mają się przykryć mapą zamiast kocem?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski