Policjant zwraca się do kierowcy

Szanowni Państwo!

Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego poprawnego zwracania się np. policjanta do kontrolowanego kierującego.

Jak taki funkcjonariusz powinien się poprawnie zwraca w takiej sytuacji? Jaka forma byłaby grzecznościowa i jednocześnie służbowa? Panie Janie, Panie Kowalski, Panie kierowco, Panie kierujący czy może inna forma?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku.

Szanowny Panie,

najwłaściwszą formą zwracania się policjanta do kontrolowanego kierowcy jest panie kierowco / pani kierowco, a także zwyczajne: proszę pana / proszę pani. Forma „panie + imię” (panie Janie) jest poufała, a „panie + nazwisko” w większości sytuacji niegrzeczna.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski