Ponownie interpretujemy regulamin

Dziękuję bardzo za odpowiedź mejlową z 11.10.2023.

Zadam inne pytania, bo chodziło o dwie kwestie:

- rozumienie słowa uwzględnianie,

- rozumienie słowa kworum.

Czy we frazie „są jednak uwzględniane przy obliczaniu wymaganego quorum”, słowo uwzględniane można rozumieć jako wzięcie pod uwagę ich wyłączenie i nie zaliczanie tych osób do kworum?

Moim zdaniem nie.

1. Uwzględnianie to «dodanie osób do kworum, uznanie, że są w kworum».

2. Nieuwzględnianie to «odjęcie ich z kworum, nie wzięcie ich pod uwagę przy obliczaniu kworum».

Czy zaliczenie do kworum 7 osób wyłączonych nie kłoci się z definicją kworum, w której to liczbie zawierają się jedynie uprawnieni do głosowania?

Osoby uwzględniane przy obliczaniu wymaganego quorum to osoby, które są do tego kworum wliczane (por. uwzględniać – ‘brać kogoś lub coś pod uwagę w swoich działaniach’). Rzeczownik kworum nie oznacza wyłącznie osób uprawnionych do głosowania. Wszystko zależy od regulaminu, według którego pracuje dana instytucja lub organ. Czasami w ramach jednej instytucji możemy mieć do czynienia z różną minimalną liczbą członków do przeprowadzenia określonej czynności, np. inną do prowadzenia obrad, inną do podejmowania uchwał, a jeszcze inną do prawomocności przeprowadzania wyborów. Nie wiemy, jak na pewno jest w opisanej w pytaniu sytuacji, ale nie można wykluczyć, że jedno kworum zapewnia prawomocność posiedzenia rady, a inne jest wymagane do głosowania uchwały o nadanie stopnia naukowego.

Adam Wolański