Ponownie o przyimku za

Szanowna poradnio,
czy przyimka za dla czasu można używać dla liczenia czasu od innej chwili niż tylko od chwili mówienia? Jeśli kontekst sytuacyjny na to pozwala, to dlaczego nie można użyć przyimka do liczenia czasu od chwili, o której ktoś myśli bądź mówi lub wynika to z kontekstu? Jeśli ktoś mówi za tydzień w piątek i ma na myśli liczenie tygodnia od najbliższego piątku, to chyba może użyć przyimka za dla takiej interpretacji. Dlaczego traktować język sztywno?
Jeśli ktoś mówi w poniedziałek: Spotkamy się za tydzień w piątek, to może być źle zrozumiany – jeden pomyśli, że chodzi o tydzień liczony od minionego piątku, a inny będzie liczył tydzień od piątku, który ma dopiero nadejść. Nie chodzi o „sztywność” języka, lecz o precyzję. I nie chodzi też o to, że ktoś (językoznawca) zakazuje używania wyrażenia za tydzień w piątek w dniu innym niż piątek, lecz o to, że na ogół się tak nie mówi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski