Poprawność interpunkcyjna wypowiedzenia złożonego

Dzień dobry,

czy interpunkcja w zdaniu: „To ona [kultura] dyktuje, jak należy się zachowywać, i dostarcza gotowych wzorców postępowania” jest poprawna? Czy można uzasadnić obecność przecinka przed „i”, rozumując, iż zdanie składowe: „jak należy się zachowywać” jest podrzędne wobec obu pozostałych, czy struktura zdania wygląda odmiennie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tak, przywołane w pytaniu wypowiedzenie jest poprawne pod względem interpunkcyjnym. Człon podrzędny jak należy się zachowywać został wpleciony między zdania złożone współrzędnie (jest podrzędny wobec pierwszego z nich) i musi być wydzielony przecinkami z obu stron – bez względu na typ spójnika następującego po owym zdaniu podrzędnym, por. też:

  • Pójdę na pocztę, która jest za rogiem, i wyślę list.
Adam Wolański